הפרעות קשב וריכוז מבוגרים

 
 

האם קיימת הפרעת קשב וריכוז (ADHD) במבוגרים?
חלק מהילדים עם הפרעת ADHD ממשיכים לסבול ממנה גם בגיל מבוגר. כמו כן, מבוגרים רבים עם ההפרעה אינם יודעים על קיומה. הם עלולים להרגיש שקשה להם להתארגן או להישאר לעבוד באותו מקום עבודה לאורך זמן; יש להם קושי לזכור פגישות ובביצוע של משימות יום-יומיות כמו קימה בבוקר, יציאה מהבית לעבודה, הגעה בזמן לעבודה ועוד. ואכן, יעילות בעבודה יכולה להיות מאתגרת במיוחד למבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז.

אצל מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז קיימת, לעתים, היסטוריה של קשיים בלימודים בבית-הספר, בעיות בעבודה, מערכות יחסים כושלות ואצל רבים אירעו גם תאונות-דרכים. כמו בבני נוער, מבוגרים עם ADHD עשויים להיראות חסרי-מנוחה, ויכולים לנסות לעשות כמה דברים בבת-אחת, רובם ללא הצלחה. הם גם נוטים להעדיף "תיקונים מהירים," במקום לנקוט את הצעדים הדרושים כדי להשיג גמול גדול יותר.                                                                                                 
 

  הפרעות קשב וריכוז מבוגרים   
                                                                                                                        
                                       צרו עימנו קשר עכשיו  


כיצד מאבחנים הפרעות קשב וריכוז במבוגרים?
כמו בילדים, מבוגרים עם חשד ל- ADHD צריכים להיבדק על-ידי מומחים בתחום זה (רופא נוירולוג או פסיכיאטר). רופא יכול למצוא מגוון רחב יותר של סימפטומים, כי במבוגרים הם לא ברורים כמו בילדים.

כדי להיות מאובחן, למבוגר צריכים להיות סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז שהחלו בילדות, ונמשכים לאורך ההתבגרות. הרופא עושה בדיקה על-מנת לקבוע האם האדם המבוגר עומד בקריטריונים של הפרעת קשב וריכוז.

באבחון רופא תיבדק ההיסטוריה של האדם, ההתנהגות שלו בילדות וחוויותיו בבית הספר. ניתן להזמין לראיון את בני הזוג, ההורים, חברים קרובים ושותפים אחרים. הנבדק גם עובר בדיקה גופנית ובדיקות נוירו-פסיכולוגיות שונות.

למבוגרים מסוימים, אבחנה של הפרעת קשב יכולה להביא תחושה של הקלה. מבוגרים שסובלים מההפרעה מילדות אך לא אובחנו, ייתכן שפיתחו רגשות שליליים כלפי עצמם לאורך השנים. קבלת האבחון מאפשרת להם להבין את הסיבות לבעיותיהם, ואת הטיפול אשר יאפשר להם להתמודד עם הבעיות בצורה יעילה יותר.
                                                                                                     
מה הוא הטיפול במבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז?
כמו הרבה ילדים עם הפרעת קשב וריכוז, גם המבוגרים מטופלים בעזרת תרופות, פסיכותרפיה או שילוב של מספר טיפולים יחד.

תרופות
התרופות השכיחות ביותר בטיפול בהפרעת קשב וריכוז הן מסוג "ממריצים" (Stimulants). בארץ משתמשים בתרופות כמו Ritalin, Ritalin SR, Ritalin LA, Concerta. כל התרופות הללו מכילות אותו חומר פעיל - Methylphenidate. בחו"ל יש גם סטימולנטים נוספים אחרים, על בסיס Amphetamine.

תרופות אלו מרגיעות היפראקטיביות ואימפולסיביות, משפרות קשב ומשפרות ריכוז לזמן השפעתן. ההשפעה שלהן שונה באנשים שונים, ולכן יש להתאים מינון אינדיבידואלי לכל מטופל. יש לציין שהתרופות הללו לא משפיעות על חלק מהאנשים (לא כל התרופות הללו אושרו בארה"ב לטיפול במבוגרים מעל גיל 16).

יחד עם זאת, תרופות שלא אושרו לשימוש במבוגרים באופן רשמי, יכולות להינתן על-ידי הרופא לפי שיקול דעתו. יש גם תרופה שאיננה Stimulant, אלא מקבוצת נוגדי דיכאון ושמה Strattera (החומר הפעיל הינו  Atomoxetine). התרופה מיועדת לנטילה יום-יומית.

בנוסף, תרופות נוגדות דיכאון - אשר אינן מאושרות על ידי ה- FDA לטיפול ב- ADHD - משמשות לפעמים לטיפול במבוגרים עם ADHD. לפעמים משתמשים בתרופות נוגדות דיכאון ישנות, כגון Tricyclics, משום שהן, כמו הממריצים, משפיעות על חומרים כימיים במוח, כגון דופמין ונוראדרנלין.

תרופה חדשה יחסית, Venlafaxine (אפקסור), גם היא משפיעה על נוראדרנלין במוח. בניסויים קליניים שנעשו לאחרונה, נמצא כי תרופה המכילה Bupropion נגד דיכאון (Wellbutrin), משפיעה על הדופמין במוח והראתה יתרונות בטיפול במבוגרים.

מרשמים למבוגרים עבור ממריצים ותרופות אחרות, דורשים שיקולים מיוחדים. לדוגמה - מבוגרים בדרך-כלל לוקחים תרופות אחרות לבעיות רפואיות כגון סוכרת, לחץ דם גבוה, חרדה ודיכאון. חלק מתרופות אלו עלול לחולל אינטראקציה לא רצויה עם חומרים ממריצים. אצל מבוגר עם ADHD, צריך לדון עם הרופא בכל תופעות הלוואי של התרופות, ולקחת אותן בחשבון כאשר רושמים את התרופה.

פסיכותרפיה (קוגניטיבית-התנהגותית)
יועץ או מטפל מקצועי יכול לתת כלים למבוגר עם ADHD, ולעזור לו ללמוד כיצד לארגן את חייו. למשל – לוח שנה או ספר תאריכים, רשימת תזכורת, הקצאת מקום מיוחד למפתחות, לשטרות ולניירת. משימות גדולות יכולות להיות מחולקות לצעדים קטנים יותר, קלים לניהול, כך שהשלמת כל חלק מן הפעילות תספק תחושה של הישג.

פסיכותרפיה, כולל טיפול התנהגותי-קוגניטיבי, יכולים לעזור גם בשינוי הדימוי העצמי על ידי בחינת החוויות שיצרו את הדימוי הנ"ל. המטפל מעודד את המטופל להסתגל לשינויים בחיים שמגיעים עם הטיפול, כגון חשיבה לפני המשחק, או להתנגד לדחף לקחת סיכונים מיותרים.

אם אתם חושבים שיש לכם הפרעות קשב וריכוז אתם מוזמנים למלא את השאלון שלנו כאן.

אם יש לכם יותר משש תשובות חיוביות להפרעות קשב או היפראקטיביות ואימפולסיביות, ייתכן שיש לכם הפרעות קשב וריכוז - וכדאי, אולי, לפנות לבדיקת רופא.


מעניין אתכם לקרוא על סוכרת מבוגרים? הקליקו כאן>>

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר      
 
השדות המסומנים ב- * הם שדות חובה
 
 
* שם:
 
  טלפון:
 
  הערות: